Місцезнаходження і площа

ДП “Новоушицьке лісове господарство” розташоване в південно-східній частині Хмельницької області на території адміністративних районів: Дунаєвецького, Новоушицького, Віньковецького, Кам’янець-Подільського.
Поштова адреса: смт. Нова Ушиця, вул. Гагаріна, 72.
Завантажити у форматі

Адміністративно-організаційна структура та загальна площа

Найменування лісництв, місцезнаходження контор Адміністративний район Загальна площа, га
Браїлівське, смт. Н-Ушиця, Щорса, 11 (кв.36) Новоушицький 1348
Віньковецький 819
Разом по лісництву 2167
Новоушицьке, Смт. Н-Ушиця, Кольчакова, 36 Дунаєвецький 254
Новоушицький 2449
Разом по лісництву 2703
Новоушицький декоративно-квітниковий розсадник, с. Івашківці Новоушицький 479
Струзьке, с. Струга, вул.. Леніна, 45, (кв.14) Новоушицький 3936
Браїлівське, смт. Н-Ушиця, Щорса, 11 (кв.36) Новоушицький 2313
Дунаєвецький 130
Кам’янець-Подільський 170
Разом по лісництву 2613
ВСЬОГО ПО ДЕРЖЛІСГОСПУ 11898
в тому числі по районах:
Віньковецький 819
Дунаєвецький 384
Кам’янець-Подільський 170
Новоушицький 10525

Характер виконаних лісовпорядних робіт

ДП "Новоушицьке лісове господарство" (лісомеліоративна станція) було організоване в 1977 році згідно наказу Міністерства лісового господарства №7 від 13.01.77 р. на базі частини лісів Ярмолицького та Кам’янець-Подільського держлісгоспів з метою проведення лісовідновлювальних заходів вздовж Дністровського водосховища та здійснення заходів боротьби з водною ерозією.

Природно-кліматичні умови

Згідно лісорослинному районуванню територія ДП "Новоушицьке лісове господарство" відноситься до зони лісостепу Подільського плато, а погеоморфологічному районуванню до Придністровської височини.

Клімат обумовлюється географічним положенням центральної частини Правобережної України і впливом Волино-Подільського плато. В цілому клімат помірно-континентальний з м`якою зимою і досить теплим і вологим літом.

На протязі року переважають західні і східні вітри. Інтенсивно проходить трансформація атлантичного повітря в континентальне. Циклон, що проходить із північної Атлантики, визиває значну хмарність і опади, зниження температури літом і підвищення зимою. Із Скандинавії, в тилу атлантичних циклонів, підходить холодне повітря, яке визиває заморозки в перехідні періоди.

В перехідні періоди року переважають південно-східні вітри (20-30%). Літом переважають північно-західні. Разом північно-західні і західні вітри в червні складають 50 — 55% всіх вітрів.

В січні періодичність південн-східних і північно-західних вітрів приблизно однакова — в середньому  по 20%.

Із кліматичних факторів, що негативно впливають на ріст і розвиток лісових насаджень слід відмітити наступні: пізні весняні заморозки, можливі в окремі роки засухи, сильні вітри.

В цілому, клімат району розташування лісгоспу сприятливий для зростання наступних порід: сосни, дуба, ясеня, граба, берези, черешні, липи, глоду, шипшини, бузини чорної, ліщини, свидини.
Завантажити у форматі

Кліматичні показники

Найменування показників Одиниці вимірювання Значення Дата
1. Температура повітря:
середньорічна градус + 7,3
абсолютна максимальна градус + 39
абсолютна мінімальна градус -33,0
2. Кількість опадів на рік мм 580
3. Тривалість вегетаційного періоду днів 180
4. Останні заморозки весною перша декада травня
5. Перші заморозки восени друга декада вересня
б. Середня дата замерзання рік перша декада грудня
7. Середня дата початку повені перша декада березня
8. Сніговий покрив:
середня потужність см 5-16
час появи третя декада листопада
час сходження у лісі третя декада березня
9. Глибина промерзання грунту см 53
10. Напрям переважаючих вітрів по сезонах:
зима румб ПдСх(Зх)
весна румб 3х:ПдСх
літо румб 3х:ПнЗх
осінь румб ПдСх(Зх)
11. Середня швидкість переважаючих вітрів по сезонах:
зима м/сек. 4,6
весна м/сек. 4
літо м/сек. 3
осінь м/сек. 3,6
12. Відносна вологість повітря % 84
 
Вся територія лісгоспу відноситься до рівнинної.

Територія лісгоспу за характером рельєфу являє  собою височину, порізану достатньо глибокими меридіальними долинами невеликих рік і струмків, які почергово розташовані майже паралельно, схили яких часто порізані ярами і вимоїнами.

Основні типи і види грунтів: згідно грунтово-лісотипологічного обстеження лісів лісгоспу, виконаного Київською комплексною експедицією в 1981 році, найбільш розповсюдженим типом грунтів являються дернові, що займають — 49% і сірі лісові грунти — 48%. Решта грунтів представлені малопотужними чорноземами — 1%, лугові — 1% і лугово-болотні — 1%.

Сірі лісові грунти розділяються на два підтипи: сірі — 40% і темно- сірі — 8%. Дернові грунти по степені виявлення дернового процесу поділяються на розвинуті, слаборозвинуті, примітивні, а по потужності гумосового профілю — на потужні, середньопотужні, малопотужні.

Дернові і сірі лісові грунти зустрічаються по всій території лісгоспу. Детальна характеристика грунтів приводиться в грунтово-типологічному нарисі Новоушицької ЛМС обстеження 1981 року комплексною експедицією "Укрдержліспроекту".

Ерозійні процеси

Характерною особливістю рельєфу, що визиває ерозійні процеси, являється:

а) глибоко порізані зі стрімкими схилами мередіальні долини. Глибина впадин долин систематично збільшується з просуванням на південь від 30-40 м до 120-150 м, а висота вертикальних стінок від 10- 20 м до 60-80 м. Долини притоків Дністра сильно звивисті, меандруючі, але меандри хоч і стрімкі, та невеликі, переважно не виходять за межі 2-3 км. Науково доведено, що меандри тісно пов`язані з тріщинуватістю палеозойських порід — вапняків і пісковиків;

б) присутність вузької, часто кам`янистої заплави і фрагментарного розширення терас майже винятково на ввігнутих сторонах меандер, в результаті чого весняні та дощові паводки часто приводять до катастрофічних наслідків. Особливо коли затоплюються не тільки заплави, але і надзаплавні тераси, в період льодових заторів на стрімких меандрах;

в)значне розповсюдження лінійної ерозії у вигляді вимоїн і ярів. Придолинні схили густо порізані ерозійними формами, частина з яких діюча, що робить Придністров`я небезпечним для розвитку ерозії грунтів.

В районах розташування плоских межиріч ерозія грунтів незначна або відсутня зовсім.

Слід відмітити, що за період створення лісгоспу (1977 р.) було проведено великий обсяг робіт по лісорозведеню на еродованих ділянках, що сприяє припиненню ерозійних процесів.
Завантажити у форматі

Характеристика річок та водоймищ

Найменування рік та водоймищ Куди впадає ріка Загальна протяжність, км, Швидкість течії, км/год Ширина річок, м Глибина, м Ширина лісових смуг вздовж берегів річок, навколо озер, водоймищ та інших водних об'єктів, м
норма факт
р. Дністер (водосховище) Чорне море 1362 0,5 700-1800 50
р. Ушиця р. Дністер 122 1,5 5 1,5 400 400
р. Студениця р. Дністер 1 0,3-0,4 3 0,7
р. Калюс р. Дністер 65 0,3-0,4 6 0,7 300
Територія лісгоспу розташована в басейні річки Дністер.
За ступенем вологості більша частина грунтів відноситься до свіжих. На долю лісових ділянок з надмірним зволоженням приходиться 0,7% площі, вкритих лісовою рослиністю лісових ділянок. Болота займають площу 9,0 га.
Гідромеліоративна мережа на території району відсутня. Гідромеліоративні роботи не проводились.

Характеристика лісового фонду ДП "Новоушицьке лісове господарство"

За групами віку (%)


    

За класами бонітету (%)


    

За повнотами (%)